Objawy Choroby

Głównymi objawami torbieli pilonidalnej są

  • Ból lub dyskomfort w okolicy krzyżowo-ogonowej, najczęściej w górnym biegunie szpary pośladkowej
  • Niewielki guzek wyczuwalny w czasie badania
  • Niewielki „otwór” w skórze, lub kilka otworów w miejscu wnikania włosów do torbieli
  • Z ujść może wyciekać jasna treść surowicza lub ropa
  • Na bieliźnie mogą pojawiać się ślady w/w treści
  • Zaczerwienienie w szparze pośladkowej połączone z obrzękiem
  • Bolesność i dyskomfort w czasie długiego siedzenia lub czynności wymagających częstego siadania i wstawania lub ocierania pośladków (np. jazda na rowerze)

Najczęściej choroba objawia się w postaci torbieli (guzka lub otworku w skórze) powodującego ból promieniujący wzdłuż szpary pośladkowej. Często można wyczuć palcem zgrubienie w szparze międzypośladkowej. Zgrubienie to powstaje w wyniku drążenia kanału pod skórą przez wnikające włosy do wnętrza torbieli. Bardzo często dochodzi do powstawania ujść zewnętrznych na skórze tzw przetok skórnych. Ujścia te mogą być często oddalone nawet o kilka centymetrów od pierwotnego guzka.
Niejednokrotnie jest kilka miejsc wnikania włosów, które razem tworzą torbiel.

Zdjęcie przedstawia dużą torbiel pilonidalną tworzącą typowy kanał podskórny z przebiciem się przez skórę i wytworzeniem ujscia zewnętrznego "przetoki skórnej".

Torbiel pilonidalna z "przetokami skórnymi"

Torbiel pilonidalna - Diagnostyka

W celu zdiagnozowania choroby wystarczy jedynie badanie lekarskie. Dodatkowe badania nie są konieczne. Zaawansowana diagnostyka w postaci  tomografii komputerowej, rezonansu lub USG nie zmienia postępowania, gdyż jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja, a do zakwalifikowania do operacji wystarczy jedynie badanie lekarskie. Czasami, gdy istnieją duże wątpliwości wykonuje się USG okolicy torbieli w celu ewentualnego zaznaczenia miejsca występowania ropnia wymagającego pilnego nacięcia. W rutynowym postępowaniu przedoperacyjnym nie przewiduje się jednak dodatkowych badań obrazowych.

Na zdjęciach powyżej zaznaczone są miejsca wnikania włosów

Przykłady torbieli pilonidalnych (włosowych)

Nawrotowa torbiel włosowa (pilonidalna)

Torbiele pilonidalne (włosowe) z przetokami
Serwis torbielpilonidalna.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Przeznaczony jest dla pacjentów oraz lekarzy. Zezwala się na jego kopiowanie i rozpowszechnianie w celach edukacyjnych i informacyjnych z zachowaniem czytelnej informacji o pochodzeniu materiałów ze strony www.torbielpilonidalna.pl