FAQ (Frequently Asked Questions) - Najczęściej Zadawane Pytania

,,Do kogo udać się jeżeli podejrzewam u siebie chorobę?" - Leczeniem torbieli pilonidalnej zajmują się zarówno chirurdzy ogólni jak i proktolodzy. W razie podejrzenia choroby najlepiej udać się do poradni chirurgicznej.

„Jak długo muszę zostać w Szpitalu?” – W Polskim systemie opieki zdrowotnej kontraktowanym przez NFZ hospitalizacja trwa najczęściej 3 dni. W dniu przybycia robione są wszystkie niezbędne badania (morfologia, elektrolity, grupa krwi). Pacjent jest badany przez chirurga i anestezjologa oraz przedstawiane mu są możliwości i zakres operacji. Od godzin wieczornych aż do samej operacji następnego dnia pozostaje na czczo. W 2-gim dniu hospitalizacji pacjent jest operowany. Jeżeli operacja przebiegła pomyślnie  następnego dnia po operacji pacjent opuszcza Szpital. W pierwszym dniu po operacji (3 doba pobytu) chirurg osobiście lub wykwalifikowana pielęgniarka zmieniają pacjentowi opatrunek i oceniają proces gojenia rany pooperacyjnej. Jeżeli gojenie przebiega prawidłowo pacjent może zostać wypisany do domu. W przypadku wątpliwości (szczególnie po operacjach rozległych torbieli) pacjent może pozostać dłużej w Szpitalu.

„Czy muszę być zaszczepiony przeciwko WZW t B (Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B)” – Szczepienie przeciwko WZW typu B jest szczepieniem zalecanym ponieważ może uchronić pacjenta przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby. Do takiego zakażenia może dojść w czasie operacji u pacjentów, którzy nie byli zaszczepieni. Dlatego zalecane jest wykonanie przynajmniej 2 dawek szczepienia (z 3 dawkowego schematu szczepienia). Odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką wynosi miesiąc. Trzecią dawkę wykonuje się po 6 miesiącach. Już po 2-óch dawkach szczepionki poziom przeciwciał jest zwykle wystarczający żeby wykonać operację.

„Jak szybko będę mógł wrócić do pracy?” – Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Po wyjściu ze Szpitala pacjent pozostaje w domu i zaleca się oszczędzający tryb życia do czasu pełnego wygojenia (czyli ok. 2-3 tyg w przypadku operacji z pierwotnym zeszyciem rany pooperacyjnej). Jeżeli praca nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, długotrwałego siedzenia lub stania oraz obciążania okolicy ogonowej lub jeżeli pacjent pracuje w warunkach domowych (np. nieobciążająca praca biurowa) można rozpocząć pracę już po tygodniu od operacji. Szwy chirurgiczne, które zdejmuje się zwykle pomiędzy 7 a 14 dniem nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych lekkich aktywności fizycznych.

„Kiedy będę mógł wrócić do uprawiania ulubionego sportu?” – Podobnie jak z powrotem do pracy wszystko zależy od rodzaju uprawianego sportu. Spacery nie są przeciwwskazane po operacji. Jednakże długotrwały wysiłek fizyczny (kilkugodzinne marszobiegi, długodystansowe bieganie) połączony z obfitym poceniem nie jest zalecany ponieważ może spowalniać proces gojenia rany. Podnoszenie ciężarów w pozycjach siedzących obciążających okolicę ogonową może powodować ból oraz nieprawidłowe gojenie. Dlatego warto zachować umiar i nie wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. Jazda na rowerze jest dopuszczalna, szczególnie gdy dobrze wyprofilowane siodełko rowerowe nadmiernie nie obciąża okolicy operowanej. Należy jednak unikać kilkogodzinnych rowerowych wycieczek. Po zdjęciu szwów i wygojeniu rany pooperacyjnej (ok. 2 tygodnie) można powrócić do aktywności sportowych pamiętając jednak, że okolica operowana jest ciągle w trakcie tworzenia blizny, a ostateczną wytrzymałość osiągnie dopiero po kilku miesiącach.

„Czy będę mógł chodzić na pływalnię?” – Niestety z pływalni nie mogą korzystać osoby z niewygojonymi ranami (względy higieniczne) więc do czasu zagojenia rany i zdjęcia szwów nie należy korzystać z zajęć na pływalni. Ponadto nadmierne moczenie i płukanie rany pooperacyjnej  zaburza proces gojenia.

„Czy będę mógł korzystać z sauny?” – Do czasu wygojenia rany i zdjęcia szwów sauna podobnie jak pływalnie nie są zalecane. Bardzo wysoka temperatura oraz suche (sauna sucha) lub zbyt wilgotne (łaźnia parowa) środowisko zaburzają proces gojenia.

„Jak długo będzie mnie bolało?” – Dzięki stosowaniu leków p/bólowych dolegliwości bólowe nie powinny być duże. Należy pamiętać, że próg odczuwania bólu jest bardzo indywidualnym i subiektywnym odczuciem pacjenta i każdy z nas w inny sposób odczuwa przykre dolegliwości przy innym natężeniu bólu. W miarę gojenia rany pooperacyjnej pacjenci odczuwają zmniejszające się dolegliwości i poprawę komfortu w czasie siadania. Zmniejszają też ilość środków p/bólowych. Jednakże przykre dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać przez 4-5 dni i zwykle mijają w ciągu tygodnia od operacji.

„Wychodzę ze Szpitala i co dalej?” – Po wyjściu ze Szpitala pacjent jest kierowany do dalszej opieki ambulatoryjnej pod kontrolą poradni chirurgicznej. Ma ciągle założone szwy. Do jego zadań należy dbanie o ranę (codzienna zmiana opatrunku) oraz zgłoszenie się na wizytę kontrolną w poradni za kilka dni. Gdy chirurg uzna, że można zdjąć szwy, nici zostaną usunięte i leczenie będzie zakończone.

„Jak dbać o bliznę? Czy smarować specjalnymi kremami?” – W pierwszym okresie gojenia rany pooperacyjnej w obrębie rany dochodzi do szeregu przemian biochemicznych i przebudowy architektury sąsiednich tkanek (tworzenie nowych połączeń kolagenowych i wypełnianie braków po wyciętej tkance nową, zdrową tkanką). W tym czasie nie zaleca się stosowania specjalnych kremów przeciw tworzeniu blizny ponieważ mogą one zaburzać prawidłowy proces gojenia (fizjologiczne tworzenie się nowych elementów architektury tkanki). Można jedynie nawilżać ranę kremami nawilżającymi ale tylko w razie nadmiernego wysuszenia skóry. Należy także unikać promieniowania UV (unikanie opalania i solarium), które ma negatywny wpływ na proces gojenia.

„Czy muszę golić włosy na pośladkach?” – Zdania na temat golenia włosów na pośladkach są podzielone. W literaturze natomiast można spotkać wiele prac opisujących brak wpływu golenia włosów na nawrót choroby lub nawet zwiększenie nawrotów w przypadku leczenia golenia (wg jednej z teorii wyrastające na nowo po przycięciu włosy są ostro zakończone, krótsze i twardsze, co sprzyja ich łatwiejszemu wnikaniu pod skore i tworzeniu nowej torbieli). Wydaje się jednak, że laserowa depilacja usuwająca całkowicie możliwości odrastania włosów może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie nawrotów choroby.

„Czy muszę stosować specjalną dietę?” ; „Co z witaminami?” – Nie ma wskazań do stosowania żadnej specjalnej diety. Jedzenie powinno być lekkostrawne, aby unikać zaparć i konieczności długiego przesiadywania w toalecie. Prawidłowe, zbilansowane, zdrowe i zgodne z piramidą żywienia posiłki powinny dostarczać wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów,  które umożliwią prawidłowy proces gojenia rany. Białko jest niezbędne w procesie budowania nowych tkanek i gojenia rany jednakże nie ma konieczności stosowania dodatkowych ilości białka i suplementowania go pod postacią odżywek białkowych. U zdrowego pacjenta (bez stwierdzonych chorobowych niedoborów) nie jest to konieczne. Podobnie z witaminami, dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć wystarczająca ilość witamin, mikro i makroelementów niezbędnych do gojenia rany.

„Czy operacja wpłynie na moje funkcje seksualne?” – Nie, nie powinna. W zakresie miejsca operowanego nie przebiegają żadne nerwy których uszkodzenie może powodować zaburzenia wzwodu lub czucia skórnego w obrębie narządów płciowych męskich lub damskich. Oczywiście blizna pooperacyjna może powodować zaburzenia czucia, ale będą one dotyczyły jedynie miejsca operowanego czyli okolicy szpary pośladkowej.

„Co ze współżyciem seksualnym w czasie rekonwalescencji?” – Oczywiście stosunki seksualne w czasie gojenia rany są dopuszczalne należy jednak szczególnie pamiętać o zasadach higieny oraz nie obciążaniu i unikaniu ucisku samej okolicy rany pooperacyjnej.

Serwis torbielpilonidalna.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Przeznaczony jest dla pacjentów oraz lekarzy. Zezwala się na jego kopiowanie i rozpowszechnianie w celach edukacyjnych i informacyjnych z zachowaniem czytelnej informacji o pochodzeniu materiałów ze strony www.torbielpilonidalna.pl